İhraç edilen 34 üründe yasaklı madde tespit edildi  

Avrupa Birliği’nin gıda ve yemde güvenliği hedefleyerek 1979’da oluşturduğu ve 2014’te tüketicinin kullanımına açtığı RASFF sisteminde, Şubat 2024’te Türkiye’den ihraç edilen farklı kategorilerdeki gıdaların 34’ünde yasaklı madde kullanımına veya izin verilen miktarın üstünde kullanımına rastlandı.

Mandalinadan kuru kayısıya, helvadan sumak tozuna kadar birçok farklı ürünün bildirim aldığı listede ürünlerin 18’i sınırda reddedilirken, 16’sı ülkelere giriş sağlayabildi. Sınırda reddedilen ürünlerin ise akıbeti bilinmiyor.

21 farklı ürünün bildirim aldığı listede en çok bildirim alan gıda ocak ayında da olduğu gibi kuru incir olurken kuru incire en yakın gıda yine Antep fıstığı oldu. Listede çeşitli tohumların ve mamanın olması da dikkat çekti.

HANGİ ÜLKELER BİLDİRDİ?

Yeşilgazete’nin haberine göre, Şubat ayında toplam 14 ülke bildirim verirken, listenin başında sekiz bildirimle Bulgaristan yer aldı. Bulgaristan’ı altı bildirimle Fransa takip ederken, beş bildirim Almanya’dan, üç bildirim İtalya’dan, 2’şer bildirim Hollanda ve Yunanistan’dan geldi.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x